Haber

Red Bull Petranboard Rize’nin İkizdere ilçesinde düzenlenecek

Rize’nin İkizdere ilçesindeki Petran Yaylası’nda ilk kez düzenlenecek olan Red Bull Petranboard, 25 Şubat Pazar günü katılımcılara eşsiz bir deneyim sunacak.

Karadeniz’in zorlu doğa koşullarına karşı yöre halkının kıvrak zekasıyla ortaya çıkan ‘Petranboard’, snowboardun atası olarak bilinen ve yüzyıllardır kullanılan geleneksel bir ulaşım aracıdır. İkizdere Kaymakamlığı, Meşeköy Köy Muhtarlığı ve Petran Derneği işbirliğiyle 2008 yılından bu yana düzenlenen şenlikler, bu yıl Meşeköy (Petran) Köyü’nde gerçekleştirilecek Red Bull Petranboard adlı etkinlikle farklı bir boyut kazanacak. 25 Şubat Pazar.

Meşeköy (Petran) halkının 1600’lü yıllardan bu yana kış aylarında köyden diğer yerleşim yerlerine ulaşmak için kullandığı, çam ağaçlarından elde edilen tahtaların bir araya getirildiği 30 santimetre genişliğinde ve 160-190 santimetre uzunluğundaki ahşap araçlar da yine kullanılan araçlardan biri. Yerel halkın eğlence yöntemleri. 2008 yılından bu yana düzenlenen Petranboard Festivalleri, 2024 yılının prestijiyle yeniden şekillenerek eşsiz bir kış deneyimine ve eğlence dolu bir aktiviteye dönüşecek.

Red Bull Petranboard katılımcıları, Meşeköy (Petran) köyünün en hızlı ve en yetenekli ‘petranboardcusu’ olmak için yarışacak. Yamaç üzerine kurulacak 175 metre uzunluğundaki yarışma parkurunu birinci bitirmek için yarışacak olan Petranboardcular, parkurdaki zorlu engelleri aşarak da mücadele ederek eğlenceli ve kıyasıya bir rekabetin içine girecek.

Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği etkinlik bu yıl Rize İkizdere’nin Meşeköy (Petran) Köyü’nde 25 Şubat Pazar günü saat 11.00’de yerel halkın yanı sıra profesyonel kayakçıların da katılımıyla gerçekleşecek. – İSTANBUL

habercinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu